Narodowe Święto Niepodległości  

W czwartek 10 listopada br. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji jednego z najważniejszych patriotycznych świąt wszystkich Polaków, czyli Narodowego Święta Niepodległości. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli (1795-1918).

Budynek szkolny został tego dnia odświętnie przystrojony flagami narodowymi. Uczniowie i uczennice zaś przybyli do szkoły w strojach galowych, by podczas piątej godziny lekcyjnej wziąć udział w uroczystym apelu. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klas młodszych pod opieką wychowawczyń – Pań: Beaty Płytnik, Kingi Schmidt-Błąd i Krystyny Zdrenki. Program artystyczny był zaprezentowany na szkolnej sali gimnastycznej, na której to zawisła piękna tematyczna dekoracja. W akademii uczestniczył poczet sztandarowy szkoły. Mogliśmy przypomnieć sobie kilka dobrze znanych patriotycznych wierszy, w tym najsłynniejszy „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy, oraz kilka tematycznych piosenek i pieśni, w tym fragment „Roty”, utworu Marii Konopnickiej. Na koniec odbyło się odśpiewanie przez całą społeczność szkolną wszystkich czterech zwrotek hymnu państwowego. 

Następnie Pani Kinga Schmidt-Błąd ogłosiła wyniki konkursu plastycznego pt. „11 listopada – Święto Niepodległości”, organizatorem którego była biblioteka szkolna. W kategorii klas I-III zwyciężyli: I miejsce – Lena Cierpiszewska, II miejsce – Tomasz Ziółkowski, III miejsce – Maja Szczodra i Filip Szymański. W kategorii klas IV-VI natomiast zwycięzcami okazali się: I miejsce – Anna Ziółkowska, II miejsce – Amelia Kucharz, a III miejsce – Marcin Drobkiewicz. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody pocieszenia.

Po akademii przedstawiciele samorządu uczniowskiego udali się pod pomnik Obrońców Polskości położony nieopodal kościoła parafialnego, by tam złożyć znicze w hołdzie i ku uczczeniu pamięci tych, którzy oddali własne życie w ofierze za wolność naszej Ojczyzny.

Poczet sztandarowy wraz ze swoim opiekunem, Panią Krystyną Zdrenką, pojechali kolejnego dnia, tj. 11 listopada br., na obchody Narodowego Święta Niepodległości do Zakrzewa. Uczestniczył on w uroczystej Mszy Świętej w miejscowym kościele, a następnie przemaszerował wraz z mieszkańcami pod pomnik Obrońców Polskości Ziemi Złotowskiej 1772-1945, gdzie złożono kwiaty.

Upamiętniając 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole i gminie, daliśmy wyraz naszemu szacunkowi i miłości do Ojczyzny oraz złożyliśmy hołd walczącym o wolność. 

 

ADRES

Stara Wiśniewka 51

77-411 Stara Wiśniewka

TELEFON

67 263 18 76

EMAIL

spwisniewka@tlen.pl

Narodowe Święto Niepodległości
Przewiń na górę