Dzień Postaci z Bajek 

Któż z nas nie lubi bajek? Uwielbia je chyba każdy – i mały, i duży. Niejeden dorosły ma swojego ulubionego bajkowego bohatera z dzieciństwa, z którym się zaprzyjaźnił.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to jedno z najsympatyczniejszych świąt, ustanowione dla uczczenia dokonań Walta Disneya – najbardziej znanego twórcy bajek. Założył on w Hollywood wytwórnię produkującą filmy rysunkowe. Bajki Disneya mają do dziś fanów nie tylko wśród małych, ale również wśród dużych widzów.

Z inicjatywy samorządu uczniowskiego w poniedziałek 7 listopada br. obchodziliśmy w szkole wyżej wspomniany Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Każdy, kto zdecydował się tego dnia pojawić w dowolnym przebraniu, był zwolniony z odpowiedzi ustnej, a dodatkowo również w klasach starszych nie musiał wykonać zadania domowego z języka polskiego. 

Uczniowie, uczennice, a nawet nauczyciele zamienili się w postaci z bajek, baśni, filmów i książek. W salach lekcyjnych, na korytarzach szkolnych i na boisku szkolnym podczas przerw międzylekcyjnych można było spotkać przeróżne zwierzęta z bajek, jak na przykład Biedronkę z „Calineczki”, Prosiaczka z „Kubusia Puchatka”, rudego kocura Garfielda, Królika Bugsa czy psa Scooby Doo. Niektórzy przemienili się tego dnia w Minionki, Świętego Mikołaja, strażaka Sama, Kopciuszka, Diego – tygrysa szablozębnego z „Epoki Lodowcowej”, księżniczkę Elsę z „Krainy Lodu”, królewnę Fionę ze „Shreka” i jednego z siedmiu krasnoludków z filmu Walta Disneya o Królewnej Śnieżce. Była też postać z amerykańskiego serialu telewizyjnego pt. „Domek na prerii”; był i smok, straszny szkieletor, obdarzone supermocą dwie Atomówki oraz Bob Budowniczy, który zawsze „da radę”. Nie zabrakło i Minerwy – wywodzącej się z mitologii rzymskiej bogini sztuki i rzemiosła, a także bogini mądrości, nauki i literatury.

Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek miało również na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Miejmy nadzieję, że już od jutra w bibliotece szkolnej pojawi się większa liczba uczniów i uczennic chętnych do wypożyczenia książek i ich przeczytania. Bo, jak twierdziła znakomita polska poetka Wisława Szymborska, „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 

 

ADRES

Stara Wiśniewka 51

77-411 Stara Wiśniewka

TELEFON

67 263 18 76

EMAIL

spwisniewka@tlen.pl

Dzień postaci z bajek
Przewiń na górę